Sitem Forum
Benim Sitem'e Hoş Geldiniz.
Bu site bemin sitem Diye sahiplenen Herkese açık Bir sitedir.

Join the forum, it's quick and easy

Sitem Forum
Benim Sitem'e Hoş Geldiniz.
Bu site bemin sitem Diye sahiplenen Herkese açık Bir sitedir.
Sitem Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ALLAH'SIZ MÜSLÜMANLIK OLMAZ

ALLAH'SIZ MÜSLÜMANLIK OLMAZ Empty ALLAH'SIZ MÜSLÜMANLIK OLMAZ

Mesaj tarafından HÜSREV Cuma Nis. 16, 2010 12:49 pm

[center][center][center]‘Allah’sız Müslümanlık’ Olmaz!

Tevhidin tanımı ‘dil ile ikrar kalp ile tasdik’dir. Dikkatle bakınca günlük yaşantımızda bu tanımın fiilen 'dil ile ikrar,beyin ile tasdik' halini almış olduğunu görürüz. Çoğu insan 'kalp ile tasdik'ten 'zihnî kabul ediş' halini anlamaktadır. Hatta biraz daha deştiğimiz takdirde 'kalp ile ikrar' deyiminin insanlara pek fazla bir şey söylemediğini gözleriz.

[/center]
[/center]
Hesap işlemi sığlığında Tevhid;şirk diye bildiğimiz “Tanrı’ya ortak koşma” durumunun insan benliğinde sinsi bir şekilde devam etmesi anlamına bile gelebilir. Zira ‘Akılcı Tevhid’ anlayışıyla hareket ettiğimiz zaman ‘Tanrılaştırılmış Bağlantılar’ kurmak zorundayız. Bu durumda zihinsel tutarlılık, bir tür soyut put halini alabilir.

Kişi duygusal ve doğal tutarlılık yerine,her şeyin birbirini doğruladığı bir sistem arar durur. Evrende bunu bulmak ve algılamak insan takatini aşmaktadır. Felsefe kuracak birikim ve yeteneğe sahipsek dini yorumlamada kendi içinde mutlak tutarlılığı olan bir sistem bulduğumuzu varsayabilir,buna taraftar da edinebiliriz. Böylece ‘inanç’ sisteminin ilkeleri ile ilintili bir felsefe yapmış oluruz ve bu saygın bir çaba da teşkil edebilir ama ‘iman zevki’ vermeye yetmez.

Ömer Lütfi Mete

[/center]

HÜSREV

Noktalar : 5164
Adınız veya Lakabınız : 1 Kayıt tarihi : 14/04/10

Oyun Özellik
Benim Sitem Formunda Üyelerin karakterkeri:
Örnekler:
Bar:
ALLAH'SIZ MÜSLÜMANLIK OLMAZ Left_bar_bleue0/0ALLAH'SIZ MÜSLÜMANLIK OLMAZ Empty_bar_bleue  (0/0)