Sitem Forum
Benim Sitem'e Hoş Geldiniz.
Bu site bemin sitem Diye sahiplenen Herkese açık Bir sitedir.

Join the forum, it's quick and easy

Sitem Forum
Benim Sitem'e Hoş Geldiniz.
Bu site bemin sitem Diye sahiplenen Herkese açık Bir sitedir.
Sitem Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AĞIZ YARALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ

AĞIZ YARALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ Empty AĞIZ YARALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ

Mesaj tarafından admin Paz Ağus. 09, 2009 11:39 pm

AĞIZ YARALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ 162-150x100
DİŞ ÇÜRÜKLERİ

DİŞ ÇÜRÜKLERİ: Diş kayıplarına neden olan hastalıkların başında gelir. Çürüme dişin kronunu saran mineden başlar, altındaki dentine ilerler. Pulpaya ulaştığında “pulpitis” adı verilen dişözü iltihaplanması oluşur. Diş çürüklerinin oluşmasında etkili olan faktörler şunlardır; kalıtım, yaş, cinsiyet, ağız bakimi, mikroplar, bsslenme biçimi, tükürük özellikleri, vitamin ve madensal tut eksiklikleri, hormonlar, gebelik. Diş cürümeleri çin yapılan
admin
admin
Admin
Admin

Yengeç
Noktalar : 6356
Adınız veya Lakabınız : 0 Kayıt tarihi : 05/08/08

Oyun Özellik
Benim Sitem Formunda Üyelerin karakterkeri:
Örnekler:
Bar:
AĞIZ YARALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ Left_bar_bleue0/0AĞIZ YARALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ Empty_bar_bleue  (0/0)

https://sitemforum.yetkin-forum.com

AĞIZ YARALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ Empty Geri: AĞIZ YARALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ

Mesaj tarafından admin Paz Ağus. 09, 2009 11:42 pm

DİŞ ÇÜRÜKLERİ: Diş kayıplarına neden olan hastalıkların başında gelir. Çürüme dişin kronunu saran mineden başlar, altındaki dentine ilerler. Pulpaya ulaştığında “pulpitis” adı verilen dişözü iltihaplanması oluşur. Diş çürüklerinin oluşmasında etkili olan faktörler şunlardır; kalıtım, yaş, cinsiyet, ağız bakimi, mikroplar, bsslenme biçimi, tükürük özellikleri, vitamin ve madensal tut eksiklikleri, hormonlar, gebelik. Diş cürümeleri çin yapılan araştırmalar basarılı olmamıştır. Ancak, diş çürüğünden korunmak için beslenme biçiminin düzenlenmesi, diş macunları ve fluorlama yöntemleri yararlı olabilmektedir. Ağız ve diş bakımı, bebeklerin anne sütüyle beslenmesi ve güneş ışınlarından yeterince yararlanma çürükleri azaltmada önemli koruyucu etmenlerdir.
Diş çürükleri hangi yaşta ortaya çıkar? iş çürümesi her yaşta, küçük çocukiann sütdişlerinde de ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Sütdişlerindeki çürükler uygun bir yolla tedavi edilmelidir.
DİŞ ÇÜRÜKLERİNİN TEDAVİSİ: Geleneksel diş tedavisi ve endodonti bilim dallarının başlıca uğraşı çürük dişlerin tedavisi ve kayıpların onarılmasıdır. Bir diş çürüğünü tedavi etmek için önce çürümüş alanların sağlam kesimlere dek temizlenmesi gerekir. Daha sonra dişin biçimi, yeri ve işlevine göre dolgu maddesi seçilir. Ön dişlerde estetik amaçlı ve diş renginde dolgu maddeleri uygulanır. Çiğneme fonksiyonunda ana görevi elan arka dişlerdeyse amalgam gibi metal alifimltn, altın ve inlay gibi döküm dolgular kullanılır. Alırı doku kaybı olan çürük dişlerde protez uygulanması gerekebilir, Bu arada çürük nedeniyle etkilenmis olan pulpa dokusunu iyileştirici ve koruyucu önlemler alınır. Eğer pulpa tümüyle hastaysa özel araçlarla çıkarılır ve pulpa boşluğuna bazı kremler konarak dolgu bunun üzerine yerleştirilir.
AĞIZ YARALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ 162
admin
admin
Admin
Admin

Yengeç

Oyun Özellik
Örnekler:
Bar:
AĞIZ YARALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ Left_bar_bleue0/0AĞIZ YARALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ Empty_bar_bleue  (0/0)

AĞIZ YARALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ Empty Geri: AĞIZ YARALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ

Mesaj tarafından admin Paz Ağus. 09, 2009 11:50 pm

DİŞLER: Çene kemiklerinin ağız boşluğuna bakan yüzlerindeki alveol kretleri üzerinde diziler yapan dişlerin çiğneme ve konuşma fonksiyonlarında Önemli görevleri vardır. Dişlerin ağız boşluğunda bulunan bölümlerine kron (korona), çene kemiği içinde kalan bölümlerine kök denir. Kronda dıştaki tabaka minedir, bunun altında dentin bulunur. Kökteyse en dışta sement vardır, onun altında dentin yer alır. Kan damarları ve sinirlerin bulunduğu dişözüne “diş pulpası” adı verilir. Dişler süt ve sürekli olmak üzere ikiye ayrılır. Süt dişleri çocuk 6 aylıkken sürmeye başlar, ilk sürenler ön dişlerdir. Sürmenin başlamasından her 6 ay sonra bir grup dişin kök gelişimi tamamlanır. Bir çocuğun belirli yaşta ağzında bulunması gereken dişlerin sayısı aşağıdaki formülle hesaplanabilir: Çocuğun yaşı [ay olarak)-6 = diş sayısı. Buna göre 26 aylık bir çocukta; 26-6 = 20 diş vardır. Sürekli dişler 6 yaşında sürmeye başlar ve ilk süren sürekli birinci azı dişidir. 12 yaşındaki bir çocukta sürekli dişlerin 28 tanesi sürmüştür. Geri kalan 4 azı dişi 20 yaş dişi olarak adlandırılan ve sürme zamanı kesin olarak belirlenemeyen dişlerdir..
AĞIZ YARALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ 163-300x218ALINTI
admin
admin
Admin
Admin

Yengeç

Oyun Özellik
Örnekler:
Bar: